DoT Clipping

Moderator: Forum moderator

Forum rules
Tato sekce slouží k diskuzi o povoláních. Nikoliv k hlášení bugů, k tomu je určený >>BUGTRACKER<<. Nevhodná témata budou uzavřena nebo smazána.
----------
This section is used to discussion about classes, Not to report bugs, for it is designed >>BUGTRACKER<<. Offtopics will be closed or deleted.
Nefron
Posts: 117
Joined: 06 Sep 2012, 17:14

DoT Clipping

Postby Nefron » 15 Jul 2013, 23:53

DoT clipping refers to the action of refreshing a DoT before its final tick has occurred. If you refresh a DoT while it had 2 or more ticks left, all ticks except for the final one will be "wasted". The final tick will be added to the new duration of the DoT (which will, therefore, be extended to include it). Furthermore, the final tick of the previous DoT, when becoming part of the new DoT.

Prosím opravte mě pokud se mýlím. Pokud sem to pochopil správně tak kdybych měl na cíli dotku X a tu dotku X obnovil stejnou tak by se mi měl k té obnovující dotce jeden tick přidat. V tomto případě by daný DoT Clipping nefungoval, protože můj VP( http://www.wowhead.com/spell=65490 ) má 6 ticků při refreshnutí pred finálním tickem mi ale dps meter ukazuje pouze 11 ticků, ale mělo by jich být 12 pokud správně počítám.
Předem děkuji za odpovědi.

Return to “Priest”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron