Destiny, friendship & betrayal

Moderator: Forum moderator

Teu
Administrátor
Posts: 5317
Joined: 30 Aug 2009, 17:59
Location: kdesi na vesnici
Contact:

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby Teu » 03 Dec 2009, 09:56

Podle pravidel této sekce je zakázán flame a offtopic... po pročtění topicu se většina příspěvků vztahuje ke kontruktivní kritice/přepomínce, což se z mého úhlu pohledu nerovná flame ani offtopicu...

edit: pro jistotu jsem si to prošel ještě jednou: smazán Diabllův post, ten byl opravdu bez informační hodnoty (/nooffence posty v jiných sekcích jsou v pohodě)

TulashW
Posts: 575
Joined: 20 Sep 2009, 17:24
Contact:

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby TulashW » 03 Dec 2009, 20:39

Podle pravidel této sekce je zakázán flame a offtopic... po pročtění topicu se většina příspěvků vztahuje ke kontruktivní kritice/přepomínce, což se z mého úhlu pohledu nerovná flame ani offtopicu...

edit: pro jistotu jsem si to prošel ještě jednou: smazán Diabllův post, ten byl opravdu bez informační hodnoty (/nooffence posty v jiných sekcích jsou v pohodě)
Pak je vše oukej :)

Tulash&FlashW
Posts: 708
Joined: 15 Jul 2012, 23:31

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby Tulash&FlashW » 25 Sep 2014, 00:01

Obnovuji topic. Pokračuji v psaní :)

KharDemon
Posts: 157
Joined: 25 Dec 2011, 22:39
Location: Ostrava

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby KharDemon » 08 Oct 2014, 20:51

Dřív než se vyjádřím k tomu cos napsal se vyjádřím okrajově k psaní a vydání jako takovému.
Všeobecně platí, že napsat povídku je mnohem jednodušší než knihu... Kniha je mnohem delší, častější popis postav, míst, prostředí, emocí, pocitů, složitější a hlavně detailnější dějová linie (je toho spousta). Řekl bych že valná většina spisovatelů má za sebou stovky přečtených knih, řadu kurzů, "jak psát" atd.
Než se vůbec člověk "spisovatel" rozhodne něco napsat, měl by vědět proč chce psát a zhruba o čem..??
Když už je nápad a důvod, je třeba vše přenést na papír a to může drahý kamaráde trvat i celé roky...
Po napsání knihy přichází další mnohem složitější procesy. Korektura, grafické zpracování obalu + případné obrázky v knize. Přeskočím vydavatele, protože ani dobrou (první) knihu ti nikdo nevydá, budeš si ji muset vydat a zaplatit sám. Domů ti přivezou pár palet plných tvých knih a ty budeš jenom čekat a kontaktovat prodejny, kam bys své knihy chtěl dostat. Psaní knih není výdělečná činnost. Jen jednomu z milionu se povede na tom vydělat. Když budeš mít opravdu štěstí, první kniha ti pokryje aspoň náklady...

Teď k tomu cos napsal. Nechci tě rozhodně poučovat (je to pouze můj názor). Jestli někdy napíšeš celou knihu tempem které tato kniha udává,no... Určitě bys byl schopný dostat se z počátku paleolitu až do 21. století, jen v jedné knize.
V knize není skoro žádný popis, spousta jmen, hromada událostí nastrkaných třeba jenom na několik řádků. Dále si nenavodil vůbec žádnou atmosféru. Četl jsem to sice s úsměvem ale pouze shovívavým.. Hrubky, interpunkce,atd moc neřeším, protože mluvnice není opravdu můj obor a toho by ses jak někdo správně poznamenal bát neměl. K těm jménům bych ještě dodal, že nemusíš dávat všem postavám jména a těm které se v příběhu ocitnou pouze na krátko a nebo mihnutím, netřeba už vůbec dávat složitá a zdlouhavá jména. Čtenář se v tom může začít pomalu ztrácet. Nechci podle toho cos napsal provádět nějakou psychoanalýzu nicméně odhadem ti bude asi 15let +- a na psaní máš ještě velkou spoustu času. Zkus nejprve třeba nějaké povídky. To cos napsal, by při troše píle a práce na jednu slušnou povídku vydat mohlo :-) Ze všeho nejdříve bych ti ale rozhodně doporučil přečíst nějaké ty knihy, kterých za sebou pravděpodobně moc nemáš.
Pokud můžu doporučit, přečti si nejprve "Pán světla od R. Zelazný a pak i Amber, kde začni "Corwinova serie" a skonči "Prequel Úsvit Amberu"
http://cs.wikipedia.org/wiki/Amber
Pak pokračuj S. Kingem http://cs.wikipedia.org/wiki/Temn%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE
Temná věž 7 knih kde první je velmi jednoduše napsaná a má pouhých 160 stran. Další už jich má 320 a poslední 4 knihy mají po 750 tuším...
Přečtením aspoň těchto bezmála 10k stránek si trošičku rozšíříš slovní zásobu a budeš moct kopírovat. Ano říkám kopírovat, protože většina spisovatelů tvrdí, že první kniha bývá spíš nějaký opis a kopie oblíbeného spisovatele. Až ty další získávají na originalitě a skrývají autorův rukopis a cit...
PS: Hrozně jsem to zkrátil ale jsem unavený z práce a tak po odpovědi zalehnu abych brzo vstal :-).
Snad ses nenaštval za tu trochu zdravé kritiky a rad...

Edit: Až teď jsem si všiml, že je topic 5 let starý.

Tulash&FlashW
Posts: 708
Joined: 15 Jul 2012, 23:31

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby Tulash&FlashW » 09 Oct 2014, 00:27

Díky za postřehy :) k tomu co jsi napsal tě jen poopravím. Je mi 25, knih mám načtených spoustu a rozhodně jsem nikde netvrdil, že budu spisovatel nebo že bych se tím chtěl živit, to jen okrajově. Prostě to tak přišlo, tak proč se do toho ve volném času nepustit. Kdysi dávno jsem četl tvorbu Zelazneho a bohužel mě to nějak neuchvátilo. Kinga mám naopak rád a neznám moc lidí, kteří by jej nečetli. A rozhodně jsem se nenaštval. Kritiku by měl umět přijímat každý člověk :)


winterseer
Master Spammer
Posts: 25934
Joined: 08 Aug 2022, 07:22

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby winterseer » 03 Sep 2022, 08:49

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо

winterseer
Master Spammer
Posts: 25934
Joined: 08 Aug 2022, 07:22

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby winterseer » 14 Oct 2022, 04:54


winterseer
Master Spammer
Posts: 25934
Joined: 08 Aug 2022, 07:22

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby winterseer » 14 Oct 2022, 04:55


winterseer
Master Spammer
Posts: 25934
Joined: 08 Aug 2022, 07:22

Re: Destiny, friendship & betrayal

Postby winterseer » 14 Oct 2022, 04:56



Return to “RP příběhy / RP tales”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests